Fragaria Vesca P9 - BIO
Reference: B7018
Wild strawberries – the best fruit comes from your own garden!
- Intense, sweet flavour
- Effective ground cover that suppresses weeds
- Graceful white flowers in spring
- P9 pot (0.5 L) with healthy, strong roots
- 100% organically grown
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Kitchen garden, Garden perennials, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15-25cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P9 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) | 6. Early Summer (Jun-Jul) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May (UK until April) |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 6-9 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Red | White |
| Suitable for | Bijenvriendelijk en eetbare plantdelen (lees instructies) | Ground cover | Plants for pots | Bee Friendly |
| Group | perennials |