Vinca Minor P9 - BIO
Reference: B7024
Lesser Periwinkle (Vinca Minor), Europe's best groundcover
- Excellent groundcover
- Suitable for sun and partial shade
- Small purple flowers (approx. 3 cm)
- P9 pot (0.5 L) with healthy, strong roots
- 100% organically grown
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Garden perennials
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 5-15cm |
| Flower size | 2-3 cm |
| Pot size | P9 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 2. Early Spring (Mar) | 3. Mid Spring (April) | 4. Middle - late Spring (Apr-May) |
| Prefered location | Halfschaduw |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May (UK until April) |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 6-9 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Suitable for | Ground cover | Plants for pots | Bee Friendly |
| Group | perennials |