Aquilegia Vulgaris - ORG
Reference: B8007
The Aquilegia vulgaris, Common Columbine, is known and loved for its easy propagation. This funny little plant pops up everywhere. The height varies between 40 and 80 cm.
Organically grown. 1 plant per pot, 1 lt, with abundant organic soil life.
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Summer garden for pollinators, Garden perennials, Edible plants
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 50-60cm |
| Flower size | 3-5 cm |
| Pot size | P11 |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | March - May |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 30 cm |
| Plant density | 9-12 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | Purple |
| Suitable for | Edible parts | Plants for pots | Cut flowers | Bee Friendly |
| Delivered as | Rooted plant in 11 cm container |
| Group | Native plants | Perennials |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |