Armoracia Rusticana Horseradish - ORG
Reference: B9039
Grown organically 3 bareroots per pack (or select the value pack).
Order now, delivery within 2-5 working days
Natural Bulbs
-
100% Organic NL-BIO-01
Detail
Summer flowering, Various plants, Kitchen garden
Specifications
| Dimensions | |
|---|---|
| Height | 120-140cm |
| Flower size | <1 cm |
| When & where | |
|---|---|
| Flowering period | 5. Late Spring (May-June) |
| Prefered location | Sun or partial shade |
| Planting season | February - May |
| Harvest time | November - March |
| Delivery period | March-May |
| Planting instructions | |
|---|---|
| Hardiness | Hardy in most zones |
| Planting distance | 40 cm |
| Planting depth | 5-8 cm |
| Plant density | 3-6 per m² |
| Other | |
|---|---|
| Colour | White |
| Suitable for | Edible parts | Ground cover |
| Delivered as | Bare-roots in bag |
| Group | Herbs | Brassicaceae |
| Brand | Natural Bulbs |
| Certification | ORGANIC NL-BIO-01 |